AKTUÁLIS: mi is az a megfelelési tanácsadás?

2023.02.17

Köztulajdonban álló gazdasági társaság vezetője vagy, és a Felügyelőbizottság (vagy rosszabb esetben az ÁSZ) érdeklődik a 2022-es év megfelelési jelentése, vezetői beszámolója után... Ha nem lenne teljesen világos, mit is várnak tőled, akkor ez a cikk pont Neked szól! 

A köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló 2009. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Takarékostv.) 7/J. §-a (1) bekezdése tartalmazza, hogy a törvény hatálya alá mely társaságok tartoznak, vagyis milyen feltételeknek megfelelő társaságokra nézve kötelező a belső kontrollrendszer kialakítása és működtetése. 

A megfelelést támogató funkció is a belső kontrollrendszer szerves része, ahogyan a szélesebb körben ismert belső ellenőrzés is. De míg a belső ellenőrzés "utólagos" monitoring tevékenységet végez, addig a megfelelési tanácsadó feladata a folyamatos kontroll biztosítása a szervezet működésében. Vagyis a megfelelési funkció kialakítása is szükséges azon szervezetek számára, akik belső kontrollrendszert működtetnek. 

Mivel a belső ellenőrzés a belső kontrollrendszer egyik eleme, a nyomon követési rendszer (monitoring) alá tartozik, így ennek kialakítása is kötelező a Takarékostv. hatálya alá tartozó társaságoknál.

Milyen feladatokat is lát el a megfelelési tanácsadó? Őrködik a működés jogszabályi megfelelése felett - ez a klasszikus compliance funkció, felügyeli a vállalkozás kockázatkezelését, működteti a belső visszaéléseket bejelentő rendszert. Ebből következően akárki nem is lehet megfelelési tanácsadó: a jogszabály által megkövetelt végzettség, szakmai tapasztalat szükséges hozzá, és persze biztosítani kell a funkció szervezeten belüli függetlenségét. 

Nagyobb vállalatoknál ez egy (vagy több) emberes feladat, kisebb cégek esetében ugyanakkor jó megoldás lehet, ha (a jogszabály által egyébként kifejezetten megengedett módon) külső szakértő bevonásával láttatjuk el a feladatokat.